Kathryn Stockett “Pagalba“

“Kadaise, seniai seniai, gyveno dvi mergytės, viena juodos odos, kita – baltos. Spalvotoji mergytė sako baltajai: “Kaip čia yra, kad tavo oda tokia blyški?“. Baltoji mergytė atsako: “Nežinau. O kodėl tavo oda tokia juoda? Kaip manai, ką tai reiškia?“. Bet nė katra iš tų mergyčių nežinojo. Tad baltoji mergytė sako: “Ką gi, tai pažiūrėkime. Tu turi plaukus ir aš turiu plaukus“. O spalvotoji mergytė sako: “Aš turiu nosį ir tu turi nosį“. Baltoji mergytė sako: “Aš turiu kojos pirščiukus ir tu turi“. Taigi, mudvi tokios pačios. Tik skirtingos spalvos“, sako ta spalvotoji mergytė. O baltoji mergytė, ji sutiko, ir abi buvo draugės.“

Tokią pat pasaką tik kiek kitais žodžiais aš visada “sekdavau“ tiems, kas iškeldavo šią temą diskusijoms ir bandydavo įrodinėti žmonių išskirtinumą, kvailumą/protingumą, gerumą/blogumą vadovaudamiesi tik odos spalvos, lytinės orientacijos ar kitokia diskriminacija. Konkrečiai rasizmas man yra labai jautri ir opi tema, kuria ramiu tonu ir nesikarščiuodama negaliu kalbėti. Aš niekada nesuvoksiu ir neįsisąmoninsiu kaip buvo galima taip elgtis su juodaodžiais, versti juos vergais, laikyti menkesniais, žemesnio lygio žmonėmis, žudyti, karti, deginti, prievartauti ir kitokiais būdais naikinti, žeminti juos tik dėl odos spalvos. Norėčiau perskaityti Bibliją (Amerikietiškąjį variantą) vien dėl to, kad rasčiau joje tą prakeiktą vietą, kurioje nurodyta, kad juodaodį žmogų sukūrė velnias, kad juodaodis žmogus yra blogis, kurį reikia naikinti (kuo vadovavosi ir ką darė Ku Klux klano nariai) ar sakinį, žodžius, kurie leistų daryti tokias baisias interpretacijas… Visi absoliučiai žmonės yra vienodi ir jeigu esi juodaodis, tai dar nereiškia, kad esi kvailesnis ar prastesnis žmogus, jei esi žydas, tai dar nereiškia, kad būtinai esi vagis ir apgaudinėtojas. Nekenčiu sukurtų stereotipų, nekenčiu žmonių skirstymo ar vertinimo/nuvertinimo tik pagal odos spalvą, lytinę orientaciją ar dar kažkokius dalykus. Ne visi juodaodžiai yra narkomanai, žudikai, jei esi homoseksualus, tai dar nereiškia, jog automatiškai esi ir pedofilas. Viskas priklauso tik nuo aplinkos, šeimos, kurioje augi, nuo tiesų ar melų, kurie įdiegiami į tavo galvą ir dūšią, o ne nuo tavo odos spalvos, tautybės, akių spalvos, nagų ilgumo ar akių siaurumo.

Knyga “Pagalba“ didžiąja dalimi yra būtent apie tai. Negalėjau ramiai skaityti kai kurių baltųjų pasisakymų juodaodžių atžvilgiu, o tuo labiau sunku buvo skaityti visas blogybes, nutinkančias toms vargšėms namus prižiūrinčioms juodaodėms, tik todėl, kad tokia jų odos spalva. Didžiavausi tomis keliomis baltaodėmis moterimis, kurios išdrįso mąstyti ir elgtis kitaip, gerbiau juodaodes už drąsą, pasiryžimą papasakoti savo patirtis, žinant kokią didžiulę riziką tai kelia jų saugumui ir net gyvybei. Puiki knyga apie puikias moteris, apie stiprias, drąsias ir nepasiduodančias moteris. Buvo ir tikrai juokingų vietų, frazių, kai net garsu nusijuokdavau, MB tada vis klausdavo ko juokiuos. Buvo vietų, kai su pasibaisėjimu atsidūsdavau ar pasakydavau vieną kitą “stipresnį“ žodį, tada MB vėl teiraudavosi kas nutiko, ką jau tokio perskaičiau. Knyga sukelia begalę emocijų ir nepaisant visų tų skaudžių, bjaurių dalykų, man knyga pasirodė be galo šilta dėka stiprios ir nuoširdžios tų moterų draugystės, bendrystės, viena kitos palaikymo, dėka nuostabių akimirkų su prižiūrimais vaikučiais, dėka tų moterų požiūrio į darbą, pareigos ir tvarkingumo jausmo, dėka jų nuotaikų ir sugebėjimų gaminant valgį, dėka mažų laimėjimų knygos pabaigoje. Tikrai labai gera knyga ir drąsiai visiems rekomenduoju ją paskaityt.

Sielos Sparnai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: