Enrique Vila-Matas “Paryžius niekada nesibaigia“

Jaunas ispanas, vedamas savo jaunystės stabo Hemingvėjaus, atvažiuoja į Paryžių norėdamas išgarsėti. Būsimasis rašytojas bando parašyti pirmąjį romaną. Mieste, kuriame Hemingvėjus buvo labai neturtingas ir labai laimimngas, herojus taip nesijaučia. Prabėga keli metai kol jis baigia romaną, o mums skaitytojams, belieka stebėti jo kūrybines kančias, patarimų ieškojimus, nusivylimus ir atradimus.
Knygoje gausu detalių ir veikėjų. Stebina Enrique Vila-Matas išprūsimas, kiekviename puslapyje sutinkame naują herojų – meninką, dizainerį, muzikantą, aktolių ar rašytoją. Be gausybės žinomu vardų, kaip Vaildas, Dostojevskis, James’as Joyce’as, Victoras Hugo, Agatha Cristie, Ives Sen Laurent’as, bitlai, rolling stones, Paloma Picasso ar Marlene Dietrich dar ir begalė mažiau žinomu. (o gal aš per mažai apsišvietusi?) Rašytojas pasakoja apie jį įkvėpusius romanus, apsakymus ir žmones. Intrigos ir veiksmo knygoje mažai, tai daugiau prisiminimai ir nepamirštama aštunto dešimtmečio Paryžiaus panorama.

Knygai maksimalaus įvertinimo tikrai neduočiau, visų pirma nesu memuarų ir prisiminimų gerbėja, visų antra kartais norėjosi šiek tiek platesnio tam tikrų detalių aprašymo, o ne tik paminėjimo, jog jos egzistuoja.

Trumpa ištrauka iš knygos:

“Pradėjau vaikščioti savo keistojo bičiulio, gyvenančio Žakobo gatvėje, keliu, mūsų kvartalo Napaleono keliu, ir ėmiau rengtis kaip jaunas išsilavinęs žudikas, su juodais intelektualo akiniais, su juokinga sartriška pypke (žinoma, nepastebėdamas, kad su ta pypke atrodau panašesnis į buržua nei į prakeiktą poetą), su juodais marškiniais ir juodomis kelnėmis, uždaru veidu, išsiblaškiusiu žvilgsniu, žodžiu, atrodžiau siaubingai modernus: visas juodut juodutėlis, įskaitant ir savo ateitį. Norėjau būti tik prakeiktas rašytojas, elegantiškiausias iš visų pesimistų. Labai greitai atidėjau į šalį Hemingway’ų ir ėmiau skaityti pirmiausia Höderliną, Nietzsche’ę ir Mallarm’e, o paskui tuos, kuriuos būtų galima pavadinti juoduoju literatūros panteonu: Lautreamont’ą, Sade’ą, Rimbaud, Jarry, Artaud, Rousselį.“

                    ( Argija )

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: