Milorad Pavič ,,Chazarų žodynas“

“Daiktavardžiai – Dievui, veiksmažodžiai – žmogui“.

Magiškasis realizmas! Toks sodrus sodrus, į kurį sutelpa ištisi tonai spalvų ir dar atspalvių niuansai. Kiekvienas naujas puslapis – nauja spalva, naujas gurkšnis, nauji išminties perlai. Šita knyga turinti savo poeziją, nepamainomą ir betarpiškai eruditišką.
Kūrinys sudarytas iš trijų dalių: krikščioniškos, musulmoniškos ir hebrajiškos. Tai nelyg žodynas, kurį, teisybė, gali ir skaityti kaip žodyną – šokinėjant nuo vienos dalies, prie kitos. Taip, visai kaip žaidimas. Dėlionė. Tokia, kuri sudėliota iš fantazijos, šviesos, magijos, gyvasties, tikėjimo mozaikų. Pats tas mozaikas atrandi, pasidžiaugi jomis, pašildai rankose, kartais nenori paleisti, bet paskui vėl leidiesi ten, kur žaidimas veda.

“Mūsų kūnas yra srovė jūroje, o mintys – tik jūra. Kūnas įkuria sau vietą pasaulyje, prasimušdamas pro mintis. O siela – tai ir vieno, ir kito vaga“.

Pasakojimo gija audžiama aplink neva egzistavusią chazarų tautą. Su savais papročiais, prietarais, likimais. Tai knyga su aiškia pretenzija į chaosą – bet tokį dievišką, kad nedrįsti prieštarauti. Negali, kai tekstas atveria tau savo didybę, ir tu turi teisę stovėti jos akivaizdoje. Postmodernioje literatūroje dažniausiai yra naudojamas neišsakymo principas, nes, priešingai, užbaigtumas gali būti suprantamas kaip sąstingis. “Chazarų žodyne“ visai tas pats. Čia vyrauja vitališkumas, kur ne kur transformuojantis į sapnų karaliją. Kūrinyje, iš esmės, daug daug siūlelių, kuriuos reikia gaudyti, o sugavus dar ir suverpti. Svarbiausia, o kartu ir įspūdingiausia, kad kiekvienas susiverps pagal savo poreikius, įsitikinimus, mintis.

“Balsės yra siela priebalsių kūne“.

Knygoje religijos galia – ryški kaip saulė. Ryškūs sapnų motyvai, tradicijų tęstinumas. Galų gale kas gi geriau už tai išsaugo tautos autentiškumą? O jis, tas autentiškas tapatumas, turi svarbią rolę. Rolę kūrinyje turi viskas, kas gyva, kas supa materiją, kas yra neatsiejama jos dalis. Kyla tik klausimas: iš kur ji, toji materija…
Knyga puikiai iliustruoja tai, kad jokie likimo smūgiai ir vingiai neužgesins ugnies, jei tik šioji bus dažnai kurstoma. Gi ji – dieviška. Perskaitai – ir tolumoje regisi neįrėmintas miražas. Neįrėmintas jis todėl, kad visa tai kas laisva ir šventa – neįrėminama į jokius pradus. Ir tatai per amžius.

Aš manau, apie “Chazarų žodyną“ kalbėti be jam prideramo patoso – kaip ir nelabai išeina. Reikia liaupsių, pagyrų, reikia.

                                        Biancca

Komentarų: 1 (+add yours?)

 1. Ingėnas
  Vas 12, 2011 @ 14:28:05

  Labai spalvinga, įvairialypė ir daugiasluoksnė knyga. Knyga, kurioje tarsi išnyksta ribos tarp tikrovės ir fantazijų, meistriškai supinami išgalvoti dalykai ir realūs faktai.
  Trijose Chazarų žodyno versijose , kurių kiekviena atspindi skirtingą religiją (judaizmas, krikščionybė ir islamas) rašytojas pasakoja apie senovinę chazarų tautą. Man pačiai labiausiai patiko musulmoniškasis žodyno variantas (Žalioji knyga). Ypatingai svarbią vietą šioje knygoje užima sapnai.
  Šį kūrinį galima skaityti įvairiais būdais, aš pati jį skaičiau paprasčiausiu – kaip romaną, nuo pradžios iki galo.
  Skaityti šią knygą išties verta, tik reikia atsiminti prieš imant ją į rankas, kad čia tikrai ne pramoginė literatūra, visgi tai sunkioji artilerija. Daug informacijos, faktų ir pramanų, sunku atsirinkti, kur tiesa, kur autoriaus išmonės vaisius.
  Dabar labai rūpi palyginimui perskaityti ir kitas šio autoriaus knygas (o jų turiu dar dvi).
  Jei lyginti „Chazarų žodyną“ su kitomis magiško realizmo kupinomis knygomis visgi turiu pripažinti, kad Markeso kūryba man priimtinesnė ir „skanesnė“, o ir skaityti ją nepalyginamai lengviau.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: