Thomas Keneally “Šindlerio sąrašas“

Per daug dažnai mes manome, kad vienas žmogus negali nieko pakeisti, kad blogis per daug stiprus, ir kad geriausiai tiesiog susitaikyti su tuo. Bet gal kiekvienam reikėtų pabandyti padaryti viską, ką galime, ir nenuleisti rankų po pirmos nesėkmės? Būtent Šindlerio sąrašas ir parodo, kad vienas žmogus gali pasipriešinti sistemai ir išgelbėti daugiau nei tūkstantį žmonių.

Ši knyga, apdovanota Bukerio premija, tai biografija su grožinės literatūros prieskoniu. Knygoje įamžinti ketveri Oskaro Šindlerio, Nacių partijos nario, gyvenimo metai, kurie, dėl jo paties tikslų ir užsidegimo, buvo kupini pavojų – Oskaras beatodairiškai stengėsi išgelbėti kuo daugiau žydų nuo mirties stovyklų. Šį vyrą galima apibūdinti kaip lėbautoją ir plevėsą, mėgusį gerą vyną bei maistą; kaip nepaprastai gerą manipuliatorių ir kyšio davėją svarbiems Nacių pareigūnams. Oskaras Šindleris buvo protingas įmonininkas, sėkmingai kopiantis į finansines aukštumas Antrojo pasaulinio karo pradžioje. Niekas pažvelgęs į Oskarą negalėjo rasti net menkiausios užuominos į žmogų, kuriuo vieną dieną jis taps.

Thomas Keneally ne tik išsamiai aprašo su kokiais sunkumais teko susidurti Šindleriui ir jo žydams karo metu, bet ir atkreipia dėmesį į pačią Oskaro asmenybę, pradėdamas nuo jo vaikystės. Taip rašytojas atranda pasikeitimą iš spekulianto ir pasyvaus Nacio į žmogų, siekiant bet kokia kaina išsaugoti kuo daugiau žydų. Keneally į aukštumas iškelia nepaprastą Oskaro drąsą ir jo mėgavimąsi tokiu rizikingu gyvenimu.

Aprašydamas pavienius kelių Šindlerio žydų gyvenimo epizodus, rašytojas pabrėžia jų žmogiškumą, taip sukurdamas įtemptus ir graudžius momentus. Tokie charakteriai kaip Leopoldas Pfeferbergas ar Išakas Šternas, šmėžuojantys visoje istorijoje, parodo savo priklausomybę ir pasitikėjimą Oskaru. Kaip priešpriešą menkučiai vilčiai išgyventi Thomas supažindina skaitytojus su Amonu Giotu, kuris savo darbais įrodo, koks trapus yra tariamas žydų saugumas.

Šindlerio sąrašas, tai istorija apie vieno žmogaus kovą su Holokaustu ir apie šimtų tūkstančių žydų nesuvokiamą tragediją.

Skaitydama vietas, kur aprašomi žydų kankinimo, žudymo ir kūnų atsikratymo būdai, vis pagalvodavau, kas būtų buvę, jei gyvenęs būtų ne vienas, o bent tūkstantis Oskarų Šindlerių…

Galvą guldau, kad tai nieko vertas komentaras, visiškai neatskleidžiantis knygos. Galiu pasakyti tik tiek, šią knygą būtina perskaityti. Taip, ji nėra lengva, jos tikrai negalima perskaityti vienu ar keliais prisėdimas, vienu kartu įveikiama nedaug pusliapų, knygos nuotaika labai slogi, bet ją tikrai būtina perskaityti.

(AgnĖ.**)

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: