Romain Gary ,,Toliau jūsų bilietas nebegalioja“

Perskaičiau ją greit, o pamąstymų liko visiems metams. Išjausta knyga. Manyčiau, ją skaitant reikia visai ne aukšto skaitytojo intelekto, o paprasčiausiai išgyvenimų, idant galėtum įsigilinti ir svarbiausia – suvokti teksto prasmę. Knyga apie brandaus vyro norus ir jausmus, baimes ir nelaimes, sulaukus taip vadinamosios vidutinio amžiaus krizės. Apie aistringą vyresnio vyro meilę žymiai jaunesniai merginai. Stipri meilės istorija. Pirmą kartą su tokia knygose susidūriau. Įsivaizduokite, kai brandus šešiasdešimtmetis įsimyli merginą, kuriai virš dvidešimt. Tai ne utopija, bet visgi man knygą skaitant šitas momentas buvo sunkiai suvokiamas. Nors pabaigoje, kai visi taškai buvo sudėlioti ant “i“, rodos, suvokiau viską, kas buvo tarp eilučių, nors antra vertus, mano suvokimo ribos prasidėjo ir baigėsi vien subjektyvia pasaulėžiūra, objektyviai šį romaną vertint sunkiau, taip kad pasilikau prie subjektyvios prizmės, per kurią perleidau knygą. Aistringa ir gera istorija. Be viso to, dar ir įdomi. Esu sužavėta ir kalbos stiliumi, ramus ir čiurlenantis tarsi koks upelis. Ši knyga man yra prakilnus meilės himnas, kurį, pasirodo, galima giedoti ir jaunam, ir senesniam. Svarbiausia giedoti iš visos širdies, sudėjus visą meilę, kuri randasi širdyje. Sukėlė man šis kūrinys melancholijos būseną, neslėpsiu.

             ( Biancca )

Komentarų: 1 (+add yours?)

 1. mamux02
  Kov 14, 2011 @ 14:39:53

  tai mano pirmoji pažintis su šiuo autoriumi. Tiesą sakant, išvis nelabai ką iki šiol buvau apie jį girdėjus, bet čia nėr ko girtis, ypač žinant jo sąsajas su Lietuva…

  Pirmoji mintis, skaitant knygą, buvo ta, kad jos autorius visiškai nesilaiko klasikinio romano kūrimo taisyklių (na, kita vertus, jis į tokį ir nepretenduoja), o tai, mano manymu, sudaro didžiąją dalį jo žavesio, nes tai leidžia jam būti visokiam – ironiškam, vietomis net sarkastiškam, o kartu ir iki skausmo romantiškam, bet jokiu būdu ne banaliam.

  Tik pradėjus versti pirmuosius knygos puslapius ima ryškėti kūrinio tema, kurią jau čia kažkas įvardijo kaip vyrų impotencijos problemą. Visgi, neneigdama to, kad ši problema kūrinyje iškelta į pirmą planą, pagrindinę mintį įvardinčiau kaip žmogaus ir laiko santykį (pagr.veikėjas sensta, jo organizmas jį ,,išduoda“ pačiu skaudžiausiu vyrams būdu, tačiau jam tai sunku pripažinti, o dar sunkiau su tuo susitaikyti. Ir jis geriau mirs, nei bus bejėgis ir apgailėtinas).

  Veikėjus E. Gary kuria tikrai įtikinamai. Žakas – beveik 60 metų vyrukas, buvęs milijonierius, kuriam šiuo ir taip sunkiu metu verslo reikalai klostosi prastai. Tačiau šalia jo – žavi 23-jų metų brazilė Laura, kuri besalygiškai jį myli net ir tada, kai suvokia, kad jo, kaip pajėgaus vyro, dienos suskaičiuotos. Jaunas merginos amžius herojaus tragediją tik dar labiau išryškina. Maždaug nuo pusės romano tarp jų tarsi įsiterpia Ruisas – visus fizinius vyriškumo kriterijus atitinkantis vagis, kuris, būdamas realiai egzistuojančiu asmeniu, dažnai pradeda atrodyti tik Žako vaizduotės dalimi, padedančia bent trumpam susitabdyti tai, kas neišvengiama…

  Visame kūrinyje nuolat plėtojama vyriškos savivertės tema. Finansinis stabilumas ir gebėjimas patenkinti moterį – pagrindiniai vyriškumo rodikliai. Tačiau nuolatinė kalba apie tai visiškai nepaverčia romano banaliu ar vulgariu. Priešingai, skaitant juntama pagarba skaitytojui.

  Be abejo, taip įtaigiai apie tai gali rašyti tik vyras, ir moterys vargu ar kada iki galo tai supras… Knyga įdomi, sakyčiau kitokia nei daugelis, bet čia greičiausiai esmė ne temoje (žmogaus ir laiko ryšis literatūroje plėtojamas nuo amžių amžinųjų), bet pasakojimo stiliuje, kuris man labai tiko.

  Pabaigai, viena įdomi mintis apie amerikiečių požiūrį į impotencijos problemą:
  ,,Jie mažiau negu kitos tautos geba gyventi žinodami, kad jiems ir aplink juos yra neišsprendžiamų dalykų. Kai atsitinka koks nors nepataisomas dalykas ar ištinka nesėkmė, jie lekia pas psichiatrą arba kaip pamišėliai ima ieškoti savo galiai pakaitalų, pinigų ir pasaulio rekordų. Didžiausias pavojus ištiktų pasaulį tada, jei jis susirgtų amerikietiškąja impotencija. […]. Jie įžengia į sekso prekių parduotuvę kaip į santechniko namus – oriai, kaip žmonės, turintys teisę gintis. Amerikiečiai dar nepratę pralaimėti. Jie atsisako nulenkti galvą prieš kliūtis.“

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: